До 200- річчя від дня народження Пантелеймона Куліша

Не забудеш мене, поки віку твого, моя нене Вкраїно.
Поки мова твоя голосна у піснях, як срібло чисте дзвонить...
( П. Куліш. На чужій чужині)

Культура і громадська діяльність Пантелеймона Куліша своєю багатогранністю гідна подиву: з 40-х майже до кінця 90-х рр. ХІХ ст. він виступав як прозаїк, поет, драматург, літературний критик та історик літератури, перекладач, фольклорист, етнограф, публіцист, історик, мовознавець, редактор і видавець. Він був допитливим дослідником, ідеологом, але насаперед - талановитим майстром слова.


В його численному творчому доробку наскрізною є проблема національної і соціальної долі українського народу, мови та культури. Куліш був одним із фундаторів національної самосвідомості українців, не байдужим і до його соціальних потреб народу, бо як відзначав І. Франко, "завжди звертав увагу на простий люд, на його пісні й оповідання, на його життя і злидні, на потребу протидіяти цим злидням і працювати для освіти простого народу". Як письменник-мислитель, він порушив кардинальне питання людської історії - про співвідношення гуманістичної моралі і класових, національних та особливих інтересів, наголосивши при цьому на пріоритеті загальнолюдських цінностей.

Куліш - автор першого українського фонетичного правопису, українського букваря та першої "Граматики" для навчання дітей рідній мові.Він був прихильником українофільського течії, активно співпрацював з українським журналом «Основа», який зрештою сам редагував.Він був сучасником Тараса Шевченка й одним з ініціаторів створення Кирило-Мефодіївського братства. Переклав на українську мову Біблію, твори Шекспіра та Байрона.

Куліш відомий як автор першого історичного роману українською мовою "Чорна рада"..

8 липня 2019 року в Золочівській ЦРБ ім. І.Франка до 200 річчя з дня народження видатного українського письменника, фольклориста, етнографа, перекладача і громадського діячаПантелеймона Куліша відбувся вечір- посвята " Лабіринтами літературної спадшини". Було використано відеоролик "Пантелеймон Куліш: ідеї, проекти та письмо".

Оформлено ювілейну виставку "Відомий і незнаний Пантелеймон Куліш"

/Files/images/2019/8/1/IMG_9605.JPG /Files/images/2019/8/1/IMG_9613.JPG /Files/images/2019/8/1/IMG_9602.JPG /Files/images/2019/8/1/IMG_9604.JPG

Кiлькiсть переглядiв: 29

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.